BDO a zakończenie roku kalendarzowego

Dla użytkowników BDO zakończenie roku kalendarzowego oznacza konkretne skutki i obowiązki.

Aby rozpocząć nowy rok ze świadomością, że mamy poprawną ewidencję odpadową, musimy przede wszystkim oszacować stany magazynowe na 01.01, które trzeba wprowadzić do kart ewidencji na 2022r. Oczywiście najlepiej „wyczyścić” magazyny z końcem roku i nie posiadać żadnych stanów magazynowych, ale to nie zawsze jest możliwe w warunkach pracy ciągłej instalacji. Zakłady Zagospodarowania Odpadów  najlepiej wiedzą, że w ostatnim tygodniu roku, w świąteczno-noworocznej gorączce zwykle nie ma mowy o „czyszczeniu” magazynów. Na szczęście BDO dopuszcza edycję tych zapisów, więc każdy posiadacz odpadów, który na początku roku będzie w stanie jedynie szacunkowo określić swoje stany magazynowe, ma możliwość ich zmiany w późniejszym czasie.

Oszacowanie stanów magazynowych na pierwszy dzień roku to niejedyny obowiązek związany z zamknięciem ewidencji za 2021r. Każdy użytkownik BDO powinien upewnić się, czy wszystkie Karty Przekazania odpadów mają status 'Potwierdzony transport’ oraz czy zostały poprawnie wprowadzone do kart ewidencji. Pamiętając o doświadczeniach ze stycznia br. należy założyć, że karty przekazania odpadów dodane jeszcze w 2021 r. a skorygowane dopiero w 2022, nadal będą mogły być wprowadzone do ewidencji za rok 2021, jednak zabezpieczając się przed ewentualnymi utrudnieniami ze strony BDO lepiej jest dopilnować, aby każda odrzucona karta została skorygowana jeszcze w bieżącym roku.

Dodatkowo warto przygotować sobie swój własny „bilans odpadów”, szczególnie należy zwrócić uwagę, czy zgadzają się masy odpadów wytworzonych a przetworzonych lub przekazanych do kolejnego posiadacza. W tym przypadku nie wiemy jak zachowa się BDO i do kiedy będzie można korygować i edytować wpisy w kartach ewidencji.