Nowelizacja ustawy o odpadach – moduł VAT BDO

We wrześniu 2020r. na stronach rządowego centrum legislacji pojawił się projekt ustawy nowelizującej ustawę o odpadach. Projekt ogólnie jest nazywany VAT BDO i dotyczy wprowadzenia nowego modułu do BDO tzw. VAT BDO.

Zgodnie z przedstawionym projektem ustawy każdy użytkownik BDO, który wystawia faktury za usługi związane z gospodarką odpadami będzie miał obowiązek wprowadzać do BDO wszystkie faktury tego rodzaju i dodatkowo będzie zobowiązany dokonać powiązania każdej faktury z kartami przekazania odpadów. Równolegle BDO zostanie powiązane z plikami JPK, co pozwoli fiskusowi na kontrolę poprawności rozliczeń w zakresie gospodarki odpadami i poprawności naliczania podatku VAT.

Planowana nowela przepisów nie jest zaskoczeniem, gdyż była zapowiadana przez Ministra Rozwoju już w marcu bieżącego roku i miała być wprowadzona w życie jeszcze w tym roku, problemy z pandemią Covid-19 opóźniły prace nad tą nowelizacją.

Zgodnie z projektem ustawy nowe przepisy mają wejść w życie 01.01.2021r. Nie ma informacji, czy nowy moduł będzie posiadał API BDO, czyli czy i kiedy będzie można zautomatyzować nowe obowiązki z wykorzystaniem posiadanych systemów wewnętrznych firm poprzez ich integrację z BDO.